Skip to main content

Awards

Awards of Distinction

Selection of Recipients for the CLASS Awards of Distinction

Each year, the College of Liberal Arts and Social Sciences makes one award to a faculty member for distinctive achievement in each of the following three categories: Teaching, Scholarship/Creativity, and Service.

All full-time temporary, tenure-track, non-tenure track, and tenured faculty who have completed at least one year of teaching at Georgia Southern University at the time of the application are eligible for any of the three awards.

To be eligible for an Award of Distinction, faculty members must have their
appointments in the College of Liberal Arts and Social Sciences.

Faculty members may either nominate a colleague or apply themselves for an award in one of the three categories. Each nomination or application should focus either on one specific contribution of distinction in the category or a series of closely related contributions. Preference will be given to contributions of distinction that occurred during the immediately preceding calendar year (January 1-December 31).

The official nominating form can be found here. A single application or nomination should be submitted on each form.

The deadline for submission is March 15 with awards announced at the Spring faculty meeting. If, in the judgment of either the selection committee or the dean, sufficient applications of merit are not received in any or all categories by the original deadline, the deadline will be extended and the awards announced by the end of the following fall semester.

CLASS Awards of Distinction will not be awarded to the same faculty member in two consecutive years.

2015 Recipients

Teaching
Dr. Anna Alexander
Assistant Professor
Department of History

Scholarship/Creativity
Mr. Derek Larson
Assistant Professor
Betty Foy Sanders Department of Art

Service
Dr. Larry Locker
Associate Professor
Department of Psychology

2014 Recipients
Teaching
Dr. Shannon Jeffreys
Director of Choral Activities
Department of Music
Scholarship/Creativity
Dr. Carolyn Bryan
Professor
Department of Music
2013 Recipients
Teaching
Dr. Nancy Malcom
Associate Professor
Department of Sociology & Anthropology
Service
Dr. Jeff Kilbert
Assistant Professor
Department of Psychology
Scholarship/Creativity
Dr. Bradley Sturz
Assistant Professor
Department of Psychology
2012 Recipients
Teaching
Mr. Nathan Palmer
Lecturer
Department of Sociology & Anthropology

Service
Dr. K. Bryant Smalley
Associate Professor
Department of Psychology
Scholarship/Creativity
Dr. Timothy Whelan
Professor
Department of Literature & Philosophy
2011 Recipients

Teaching
Mr. Kent Murray
Assistant Professor
Department of Communication Arts

Service
Dr. Michelle Haberland
Associate Professor
Department of History

Scholarship/Creativity
Dr. Krista Wiegand
Associate Professor
Department of Political Science

2010 Recipients
Teaching
Dr. Christine Ludowise
Associate Professor
Department of Political Science
Scholarship/Creativity
Dr. Catherine Marcum
Assistant Professor
Department of Political Science
Service
Dr. Jane Pleak
Professor
Betty Foy Sanders Department of Art

Award of Excellence

Selection of Recipient of the CLASS Award of Excellence

The CLASS Award of Excellence honors outstanding activity by faculty members early in their career. This award is open to full-time faculty members in the College of Liberal Arts and Social Sciences who are:

  1. Tenure-track or non-tenure.
  2. In their first ten years of college-level teaching.
  3. Outstanding in a wide range of activities, including teaching, scholarship or creative activity, and service.
  4. Supporting materials (such items as summaries of student ratings of instruction, peer evaluations, lists of publications and presentations, additional letters of support, representative course materials, and so on) may be submitted but must be limited to 10 additional pages.
  5. All nominations must be received in the CLASS Dean’s Office by April 15.
  6. A selection committee for the award will be chosen by the dean. The committee will submit its recommendations to the dean who will make the final decision.
  7. The recipient of the CLASS Award of Excellence is announced at the first college faculty meeting of the academic year.
Current and Past Awards of Excellence Recipients
  • 2016 April M. Scheuths, Associate Professor, Department of Sociology and Anthropology
  • 2015 Laura Stambaugh, Associate Professor, Department of Music
  • 2014 Bradley Sturz, Associate Professor, Department of Psychology
  • 2013 Dustin R. Anderson, Assistant Professor, Department of Literature/Philosophy
  • 2012 John D. Thompson Assistant Professor, Department of Music
  • 2011 Dr. Bryant Smalley, Assistant Professor, Department of Psychology
  • 2010 Dr. Krista Wiegand, Associate Professor, Department of Political Science
  • 2009 Dr. Jose Manuel Hidalgo, Assistant Professor, Department of Foreign Languages

Ruffin Cup Award

The Ruffin Cup recognizes the highest achievement in teaching, scholarship,
and service in the College of Liberal Arts and Social Sciences. It is
awarded annually to a teacher-scholar with at least ten years of service
to Georgia Southern who has combined excellent teaching with outstanding
contributions to the spirit of the liberal arts.

In April of each year, the dean asks faculty members to submit nominations
for Ruffin Cup recipients no later than April 15th.

The Dean reviews these nominations with an advisory committee and then,
meeting jointly with at least one department chair or senior faculty member,
chooses that year’s recipient.

The recipient of the Ruffin Cup is announced at the first college faculty
meeting of the academic year.

Current and Past Ruffin Cup Recipients
  • 2016 William L. Smith, Department of Sociology and Anthropology
  • 2015 Douglass Thomson, Department of Literature & Philosophy
  • 2014 Linda Cionitti, Department of Music
  • 2013 Janie H. Wilson, Department of Psychology
  • 2012 Craig H. Roell, Department of History
  • 2011 Sandra Peacock, Department of History
  • 2010 Bruce Little, Department of Art
  • 2009 Eric Nelson, Department of Writing and Linguistics
  • 2008 Janice Kennedy, Department of Psychology
  • 2007 Gary Dartt, Department of Communication Arts
  • 2006 David Alley, Department of Foreign Languages
  • 2005 Vernon Egger, Department of History
  • 2004 Richard Rogers, Department of Psychology
  • 2003 Michael Braz, Department of Music
  • 2002 Sue M. Moore, Department of Sociology and Anthropology
  • 2001 Jane Rhoades Hudak, Department of Art
  • 2000 Walter J. Fraser, Department of History
  • 1999 Margaret A. Lloyd, Department of Psychology
  • 1998 John H. Daily, Department of Political Science
  • 1997 George H. Shriver, Jr., Department of History
  • 1996 Roger G. Branch, Department of Sociology and Anthropology
  • 1995 C. Charlton Moseley, Department of History
  • 1994 J. Norman Wells, Department of Mathematics and CSC
  • 1993 Daniel B. Good, Department of Geology and Geography
  • 1992 Gale A. Bishop, Department of Geology and Geography
  • 1991 R. Frank Saunders, Jr., Department of History
  • 1990 Lowell Bouma, Department of Foreign Languages
  • 1989 G. Hewitt Joiner, Jr., Department of History
  • 1988 John B. Humma, Department of Literature and Philosophy
  • 1987 Hollis Cate, Department of Literature and Philosophy
  • 1986 Sturgis McKeever, Department of Biology
  • 1985 Lane Van Tassell, Department of Political Science
  • 1984 Robert D. Ward, Department of History
  • 1983 George A. Rogers, Department of History
  • 1982 Donald A. Olewine, Department of Biology (posthumously)

Last updated: 8/11/2016